Victimele rugbyului din războiul murdar din Argentina arată că sportul nu se poate sustrage politicii!

The Silenced, spune povestea echipei La Plata distrusă în anii ”70, până la Cupa Mondială de fotbal din 1978

Echipa de rugby La Plata
Echipa de rugby La Plata care a fost ucisă în anii 1970 cu Otilio Pascua în mijlocul rândului de jos. Fotografie: www.desaparecidos.org

O gramdă de cărți sportive apar în fiecare an. Puține, totuși, sunt ca The Silenced, o poveste extraordinară, care a fost publicată în engleză. Spune povestea adevărată, șocantă, a ceea ce s-a întâmplat cu una dintre cele mai bune echipe de rugby din Argentina, echipă care îndrăznit să sfideze statul. Oricine crede în continuare înșelăciunea că sportul și politica nu ar trebui să se amestece ar trebui să-l citească – și să se pocăiască în grabă.

Începe cu un interviu cu Raúl Barandiarán, singurul supraviețuitor al echipei originale de rugby La Plata I XV din 1975. Fiecare dintre cei 20 de coechipieri ai săi, scrie autorul italian Claudio Fava, au fost uciși: „împușcați, asasinați sau au dispărut ” , în încercarea de a smulge o generație – o întreagă echipă – din rădăcini ”.

Nu era o echipă obișnuită. La Plata, cu sediul într-o suburbie de coastă din Buenos Aires, a fost unul dintre cele mai importante cluburi din Argentina. „Erau un grup bun de băieți”, spune Barandiarán. „Cei mai buni – am fost imbatabili șapte ani. Dar nu am fost chemați niciodată la națională. Rugby-ul este un sport de dreapta în Argentina, iar noi eram în stânga.” Și a fi în stânga, în timpul „războiului murdar” din anii 70 și începutul anilor 80, când 30.000 de persoane suspectate că se opun guvernului au fost torturate, ucise sau dispărute, a fost periculos.

Primul care a fost ucis, în Vinerea Mare 1975, a fost demi-ul de mele, Hernan Rocca, care hotărâse să rămână acasă în timp ce majoritatea echipei făcea turnee în Europa. „L-au urmărit acasă de la antrenament, într-o noapte”, spune Barandiarán despre grupul paramilitar Triple A (Alianța Anticomunistă Argentiniană). „L-au oprit pe drum și l-au ucis chiar acolo pe autostrada panamericana. Au pus 19 gloanțe în el. ” Avea 21 de ani.

Pentru următorul meci al lui La Plata împotriva lui Champagnat, Fava relatează modul în care clubul a ținut un minut de tăcere pentru Rocca. A fost un act de doliu care a devenit un act periculos de sfidare.

Romanul lui Fava se bazează pe fapte, dar – la fel ca Damned United – ficționează multe scene. „Un minut se poate prelungi o viață întreagă, la fel ca o moarte lentă”, scrie el. „Jos pe iarbă, nimeni nu s-a mișcat. Sus în tribune, nimeni nu s-a așezat. Toată lumea a rămas fixă, înghețată, cu brațele în lături, mingea uitată. Toată lumea a așteptat să treacă ceva mai mult timp, pentru că un minut a fost prea scurt … prea scurt pentru acea moarte nenorocită, cu firul de metal înfășurat în jurul încheieturilor mâinii și cu botul pistolului apăsat în ceafă. ”

Tăcerea a transferat lumina reflectoarelor asupra componenților echipei, dintre care mulți aparțineau grupurilor comuniste. Și, după 1976, când generalul Jorge Rafael Videla a preluat puterea, lucrurile s-au înrăutățit și mai mult.

Trei din echipă – Otilio Pascua, Pablo Barut și Santiago Sánchez Viamonte – au fost răpiți împreună. O lună mai târziu, trupul lui Pascua, student la arhitectură și membru al partidului comunist, a fost descoperit. „Trupul său a fost găsit plutind în Rio de la Plata, umflat, de nerecunoscut din cauza apei, cu brațele legate strâns, mâinile tăiate și un glonț în cap”, spune Barandiarán. Ca mii de alții, Pascua fusese aruncat dintr-un avion. Dar 15 din cei 20 echipieri La Plata care au dispărut, nu au fost niciodată socotiți.

„Fiecare moarte a deschis o altă rană, o groază proaspătă, o altă sfâșiere a sufletului”, scrie Fava. Cu toate acestea, incredibil, echipa a continuat să joace în ciuda faptului că a fost forțată să folosească jucători din echipa de tineret. Au respins chiar un plan din partea antrenorului lor, Hugo Passarella, de a organiza o evadare în echipă printr-un turneu în Franța.

În timp ce povestea La Plata se stinge, încet, în Argentina, în Europa abia se știe. Există un gest,  atunci când jucătorii din Olanda, Norvegia și Germania au purtat tricouri pentru a protesta împotriva drepturilor omului în Qatar, iar protestatarii l-au îndemnat pe Mars Wrigley să împiedice pe Snickers să devină ciocolata oficială a Olimpiadei de iarnă de la Beijing, despre modul în care sportul și politica se împletește.

Cu cât veți afla mai multe despre poveste, prin mărturia celor care au fost martori contemporani, pe site-ul web Desaparecidos și filmările video ale jucătorilor, cu atât devine mai puternică și șocantă .

Sora lui Rocca, Araceli, de exemplu, este bântuită imaginându-și momentul în care fratele a fost răpit, ucis și trupul i-a aruncat pe drum. „Eram obsedată să mă gândesc cum ai trăit-o, cum au fost temerile tale!!!” , scrie ea . „Ai tremurat? Ai plans? Ai cerut să nu fii ucis? Ai simțit teroarea neputinței? ”

Spre sfârșitul cărții, Fava, al cărui tată a fost ucis de mafia siciliană, încearcă să găsească o metodă în nebunie. “Nu soarta a stat în spatele violenței, ci mai degrabă o mentalitate răsucită, senzația întunecată și sumbră a puterii, lăcomia și setea câtorva, dorința lor de impunitate”, decide el. „În acest sens, președintele Jorge Videla și Benedetto Santapaola – șeful mafiei condamnat pentru uciderea tatălui meu – au similitudini.

Ultimul jucător de la La Plata a fost răpit și declarat „dispărut” la doar trei zile după victoria Argentinei la Cupa Mondială de fotbal din 1978. Dar lumea privea în altă parte. Fava scrie că turneul a fost „perla din coroana mașinii de propagandă a juntei”. Poate că asta oferă mai mult de gândit. O Olimpiadă de iarnă la Beijing sau o Cupă Mondială în Qatar, cineva, ceva?

SURSA: https://www.theguardian.com/sport/2021/apr/05/rugby-argentina-dirty-war-la-plata-1978-world-cup