Go to ...

Sport Scouting Blog

ziarul ziarelor de sport

RSS Feed

26/05/2019

Barcelona îi retrage onorurile lui El Caudillo


Membrii clubului Barcelona au luat decizia de a-i retrage toate distincțiile acordate fostului dictator al Spaniei, generalului Francisco Franco.

Regimul represiv al lui Franco a condus Spania aproape 40 de ani. Era un conservator autoritarist, adesea descris ca fascist. Franco a încercat să atenueze disidența este prin suprimarea diferitelor culturi regionale din țară, inclusiv a culturii catalane.

El a interzis folosirea altor limbi (în afară de spaniola castiliană) printre care catalana, galiciana și basca. El a făcut ca toate cluburile spaniole să renunțe la cuvintele străine sau regionale din numele lor, ceea ce înseamnă că Clubul de Fotbal Barcelona a fost redenumit Club de Fútbol Barcelona. Steagul catalan a fost scos din emblema clubului, în conformitate cu interzicerea tuturor acestor steaguri….https://www.barcablaugranes.com/2019/2/14/18223625/fc-barcelona-to-revoke-medals-given-to-dictator-francisco-franco

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More Stories From Fotbal