Go to ...

Sport Scouting Blog

ziarul ziarelor de sport

RSS Feed

27/06/2019

Nu! În 1989, AC Milan nu era cu nu știu câte clase deasupra Stelei… Turul II, cu Steaua Roșie Belgrad, era cât pe ce să-i fie fatal! O poveste BBC Sport.


Cu toții ne aducem aminte de finala Cupei Campionilor Europeni de la Barcelona, din 24 mai 1989, când Steaua a fost surclasată de AC Milan cu 4-0. Toți participanții de atunci vorbesc despre forța rosso-nerilor despre clasa lor net superioară, căruia nu i-ar fi făcut nici o echipă europeană. Se face referire la semifinala cu Real Madrid, câștigată de trupa lui Sacchi cu scorul general de 6-1. Nu își aduce nimeni aminte că, în sferturile de finală, campioana Germaniei, Werder Bremen, pierduse la general doar cu 0-1 și, mai ales că, în turul II doar o minune a făcut ca trupa milaneză să nu ”se înece” în Dunăre, la Belgrad … https://www.bbc.com/sport/football/24573761

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More Stories From Fotbal