Go to ...

Sport Scouting Blog

ziarul ziarelor de sport

RSS Feed

28/09/2021

Un cadou de infarct…EHF Cup: HCM Constanta -Granollers 28-27


Frumoasa initiativa celor de la HCM Constanta de a lasa intrarea femeilor libera (de 8 martie) la meciul de EHF Cup de ieri, pe care campionii l-au disputat acasa in fata spaniolilor de la Granollers. Frumos gest, m-am gandit cand am intrat in sala. La sfarsit nu mai eram asa de convins. Cum naiba sa faci cadou un posibil infarct!

Pensiunea Tara, (www.agrotara.ro) aflata in satul Vulcaneasa, pe malul Milcovului, va asteapta in perioada 10-14 aprilie (4 nopti) cu o oferta de 324 ron/persoana cazare si pensiune completa sau 256 ron pentru 3 nopti  logo_PensiuneaTara

Pentru ca partida a fost una de infarct. La sfarsit foarte aproape de mine a trecut antrenorul constantenilor, Zvonko Sundovski. Era desfigurat. Consumul nervos isi pusese amprenta pe figura bietului om. In fine, HCM Constanta a obtinut ieri prima victorie in grupa sa:28-27 in compania spaniolilor de la Fraikin BM Granollers. Cu trei minute inainte de final spaniolii conduceau 27-26. “Daca vrem sa batem nu trebuie sa mai luam gol din momentul asta!” ii spun Corneliei. Si asa a fost…

Bucuresti-Londra 20 de euro doar pe 26.03.2015   bileteAvion

Ce sa mai spun despre meci? Primul gol s-a inscris dupa trei minute, douazeci si cinci de secunde si 3 bare. Humet a fost ieri “in afara oricarui pericol” Nu va uitati la cele 4 goluri marcate de el. I-au trebuit cca 15 suturi pentru aceste reusite. Daca nu ma insel de vreo 4 ori a lovit bara. Ca de obicei in marile victorii ale Constantei, poarta are partea ei substantiala de aport. Popescu a fost magistral dar la el asta deja este o obisnuita.  Stim cu toti problemele campionilor. Stim ca din echipa de anul trecut lipsesc multi jucatori, locul lor a fost luat de tineri sau de batrani. Ieri pe foaie si in teren au fost Tucanu (42 de ani), Adzic (40 de ani) si Cutura (40 de ani). Mai departe, trecuti de 30 de ani, Toma , Buricea si Anghleovski. Si au fost mari in fata unei formatii venite din Liga ASOBAL. Ma gandeam la intrecerea interna. Daca baietii de la malul marii ar juca mereu cu daruirea, concentrarea si energia de ieri nu cred ca cineva din Liga Nationala ar putea sa-i invinga. Nu stiu ce va fi anul asta dar prin comportamentul de pana acum al echipei HCM Constanta, raportat la momentele grele prin care trece,  a reusitit sa castige un val de simpatie si caldura de care nu a beneficiat in ultimele 3-4 titluri de campionat castigate la pas si in mod asteptat. Indraznesc sa afirm ca o medalie din orice metal castigata in acest an de constanteni valoreaza mai multe decat multe din titlurile nationale castigate in ultimele sezoane.

Tags: , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More Stories From Handbal