Go to ...

Sport Scouting Blog

ziarul ziarelor de sport

RSS Feed

28/09/2021

Cornelia: “Hai, ma, ca voi sunteti frati cu noi!”….Athletic Bilbao-Real Madrid 1-0


     Smabata seara tv-ul ne-a purtat pe San Mames Barria din Bilbao, la meciul Athletic -Real Madrid din liga spaniola de fotbal. Cornelia s-a asezat langa mine si a inceput sa ma intrebe. Fel de fel. Cine sunt aia? Pe ce loc sunt? Daca despre Real Madrid stia ceva, despre basci mai nimic. I-am spus ca bascii astia sunt tare nationalisti sunt diferiti total de spanioli sau catalani si ca, dupa unii ar cam fi inruditi cu geto-dacii. ‘A, clar….Tinem cu ei!”a concluzionat ea, mai ales cand a auzit ca baietii astia de la Bilbao nu prea suporta altceva decat basci in echipa lor.

Pensiunea Tara, (www.agrotara.ro) aflata in satul Vulcaneasa, pe malul Milcovului,  va asteapta in perioada 10-14 aprilie (4 nopti) cu o oferta de 324  ron/persoana cazare si pensiune completa sau 256 ron pentru 3 opti

logo_PensiuneaTara

      Si bascii au inceput tare , cu pressing agresiv si atacuri simple, scurte, fara sa se complice mult in fata vedetelor lui Carlo Ancelotti.  Si uite asta la un astfel de atac simplu, Aduriz loveste bine cu capul o centrare, Casillas se arunca disperat, dar degeaba: 1-0 pentru basci. Ii dau un cot usor Corneliei care intre timp adormise: “Vezi ca bascii tai au dat gol…” A mormait ceva a deschis un ochi, a vazut reluarea si a adormit la loc. Asta era prin minutul 26. S-a mai trezit prin min 75. Intre timp madrilenii s-au dat de ceasul mortii sa egaleze. Ronaldo, Benzema, Kros, Isco, Bale in continu peste ei. 61% posesie pentru galactici. Bascii …nimic. Nu s-au lasat. Cand s-au lasat norocul si-a facut loc printre ei. Bale vede plasamentul avansat al portarului Irazioz expediaza un sut de la 45 de m care loveste bara. Cum va ziceam Cornelia se trezeste in min.75 la timp sa prinda si sa traiasca la intensitate asediul ultimelor 15 minute de joc. “Hai, hai” sau “Nu-l lasa, nu-l lasa….” au fost unele din expresiile care au completat fondul sonor al comentariului TV sau al tribunelor de pe San Mames Barria din Bilbao. “Sau “Hai, ma, ca voi sunteti frati cu noi…!”Ce mai, isterie mare! Trebuia sa ne imbracam sa plecam la ziua unei prietene. “Lasa ca avem timp, sa vedem ce fac bascii…

Bilet de avion Bucursti -Londa la 20 de euro doar pe 26.03.2015

bileteAvion

Si s-a terminat. Galacticii au pierdut 1-0 in fata bascilor si Barcelona (6-1 ieri cu Rayo ) a preluat sefia clasamentului campionatului spaniol.

1 Locul anterior: 2 26 20 2 4 76 16 +60 62
2 Locul anterior: 1 26 20 1 5 75 24 +51 61
3 26 17 4 5 51 23 +28 55

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More Stories From Fotbal