RSS Feed

23/06/2017

Fotbal

Debut cu dreptul pentru Sampaoli….Brazilia -Argentina 0-1

Argentina a trecut de Brazilia, 1-0,  în amicalul disputat vineri, la Melbourne. Partida a coincis cu debutul selecţionerului Jorge Sampaoli pe banca naţionalei “albiceleste”.  Unicul gol a fost înscris de fundaşul Gabriel Mercado, în minutul 44.Brazilienii au ratat câteva ocazii imense în această partidă, urmărită de 95 569 de spectatori. Dorința disperată a lui Sampaoli

Jurnalul unei zile mari! Viitorul aduce primul titlu la Constanța! -partea a VII-a -ultima

Hagi are mina omului care culege. I-a ieșit recolta! Ce a semănat, aia a ieșit! Curg întrebările! Despre meci, despre ce urmează, despre Champions League! Și Hagi vorbește. Ne-ar putea ține până dimineață. Am și eu o întrebare. – Ce sentimente vă încearcă pentru faptul că ați făcut Constanța campioană? Îmi spune că nu asta

Jurnalul unei zile mari! Viitorul aduce primul titlu la Constanța! -partea a VI-a

Florin și Leo sunt în horă bucuriei acolo, la centrul terenului. Crainicul se străduiește din greu să elibereze terenul pentru festivitatea de premiere. Mă duc și eu acolo, pe gazon, spre centru. Se instalează o scenă. Spectatorii o înconjoară. Vor să fie cât mai aproape atunci când echipa va fi premiată. Nu mă înghesui în

Sampaoli gata să părăsească Sevilla pentru un job de nerefuzat: selecționer al Argentinei!

Antrenorul Sevillei, Jorge Sampaoli, a declarat, vineri,  că o ofertă fermă de a antrena naționala lui Messi & Co ar fi de nerefuzat, adăugând că negocierile dintre federația din țara sa natală și clubul din La Liga sunt avansate. Federația argeniniană l-a demis pe Edgardo Bauza în luna aprilie, după doar opt jocuri și l-a

Jurnalul unei zile mari! Viitorul aduce primul titlu la Constanța! – partea a V-a

Mă uit la tabelă. Minutul 65. Dacă până acum trecea prea repede, acum trece prea încet. Clujenii nu se aruncă disperați peste gazde, dar pun stăpânire pe joc. Crisparea Viitorului strică poate cel mai mare atu al constănțenilor: posesia. Eram convins că odată înscris golul, puștii lui Hagi le vor ascunde obiectul ardelenilor. Băieții lui

Rugby

Rugby, Superliga: CSM Știința Baia Mare – Steaua 29-20

In deschiderea etapei a XII-a din SuperLiga de rugby, pe Arena Zimbrilor s-au intalnit Stiinta Baia Mare si Steaua Bucuresti, Dupa o partida care s-a jucat pe contre victoria revenind gazdelor cu scorul de 29-20. Maramuresenii s-au impus gratie pragmatismului in concretizarea  tentativelor de tinta, miltarii suferind prima infrangere dupa o serie de sase succese consecutive. FOTO: super-liga.ro

Handbal

Schimbări majore la Odorhei.

După plecările lui Szász, Jokanovic, Markez, Peric, Onyejekwe și Komogorov, trei dintre veteranii lui HC Odorhei și-au reînoit contractele. Este vorba de Kuzmanovski, Talas și Mihalcea. Dacă adăugăm la plecări și demisia lui Vlad Caba, după 7 ani de mandat, putem trage concluzia că Odorheiul se schimbă radical în această vară. Așteptăm încă numele noului antrenor,

Odorheiul în schimbare? Peric la Dunărea Călărași. Zvonuri despre plecarea lui Szasz…

Nici nu s-a încheiat, actuala ediție a Ligii Naționale masculine de handbal și au și început mișcările de trupe. HC Odorhei, rămasă fără antrenorul Vlad Caba după eșecul din play-off in fața Constanței, l-a pierdut Josp Peric, unul din cei mai buni oameni din acest sezon ai harghitenilor. Zvonurile vorbesc și despre iminenta migrare spre

Gyor – Vardar 31-30. Echipa maghiară câștigă dramatic EHF Champions League, după prelungiri

Echipa maghiară Gyori Audi ETO KC a câştigat dramatic trofeul Ligii Campionilor la handbal feminin, duminică seara, după ce a învins formaţia macedoneană Vardar Skopje cu scorul de 31-30 (15-12, 26-26), după prelungiri, în finala desfăşurată în Papp Laszlo Sportarena din Budapesta.În finala mică, CSM Bucureşti a învins-o pe Buducnost Podgorica cu scorul de 26-20

Semifinale Final Four, EHF Champions League (f): Buducnost -Gyor 20-26/ Vardar -CSM Bucuresti 38-33. Oana Manea: ”Este destul de usturătoare şi de dureroasă înfrângerea!”

Ne-am pus baza pe apărare. Au fost numai greşelile noastre care ne-au tras în jos. Nu pot spune decât că m-am simţit foarte bine, am avut emoţii. De când am văzut începutul meciului, am văzut că am fost ezitante. Este destul de usturătoare şi de dureroasă înfrângerea. Nici nu mai puteam să mă uit pe

Barcelona și PSG în Final Four

Barcelona – Kiel 23-18. Avand de recuperat două goluri din tur, catalanii le-au dat o lecţie nemţilor de la Kiel. Portarul catalanilor, Perez de Vargas, a jucat cu un deget rupt, dar asta nu l-a împiedicat să stabilească un nou record pentru faza sferturilor de finală: a apărat mai mult de jumătate dintre şuturile adversarilor şi