ziar de sport

RSS Feed

23/08/2017

Fără vârf…

Ce ar fi de spus după meciul Viitorului la Nicosia? Multă imaturitate. Lipsă de experiență în gestionarea unor situații cheie din teren. Când o echipă ia 3 goluri într-o repriză de prelungiri este clar că avem de a face cu o echipă de moral. Prelungirile sunt menite să aducă departajarea la un gol, hai două.

Fotbal

De la SSC spre CSM?

Am văzut cu toții în aceste zile cu câtă încordare au așteptat fanii SSC Farul ședința Consiliului Local în care s-a împărțit plăcinta. Și s-au ales cu bucata lor, cca 190 000 de euro în prima fază. Deci, până la urmă, s-a ajuns tot la poarta primăriei, finanțare de la buget. Cum rămâne atunci cu

Viitorul, văzut din peluză…

Deși derby-ul cu Dinamo este programat la ora 18, la 16,45 parcarea din fața stadionului Central al Academiei Hagi este aproape plină. Biletele la tribuna B s-au epuizat încă de vineri, deși nu sunt ieftine, 50 de lei. Peluza costă 25 de Ron iar tribuna A, 80 de lei. Din cele 4 500 de locuri

Constanța debutează cu dreptul în UEFA Champions League: FC Viitorul -Apoel Nicosia 1-0

Anul 2017 este anul premierelor Constanței fotbalistice. După câștigarea titlului, în premieră pentru Constanța, FC Viitorul reușește să aducă, la debutul în Champions League, și prima victorie. Așteptăm, firesc, și prima calificare… Jucătorii lui Gheorghe Hagi au primit vizita campioanei Ciprului, APOEL Nicosia. Meciul s-a încheiat cu victoria la limită a constănțenilor, 1-0. Unicul gol

View More ››
Rugby

Rugby, Superliga: CSM Știința Baia Mare – Steaua 29-20

In deschiderea etapei a XII-a din SuperLiga de rugby, pe Arena Zimbrilor s-au intalnit Stiinta Baia Mare si Steaua Bucuresti, Dupa o partida care s-a jucat pe contre victoria revenind gazdelor cu scorul de 29-20. Maramuresenii s-au impus gratie pragmatismului in concretizarea  tentativelor de tinta, miltarii suferind prima infrangere dupa o serie de sase succese consecutive. FOTO: super-liga.ro

Handbal

Schimbări majore la Odorhei.

După plecările lui Szász, Jokanovic, Markez, Peric, Onyejekwe și Komogorov, trei dintre veteranii lui HC Odorhei și-au reînoit contractele. Este vorba de Kuzmanovski, Talas și Mihalcea. Dacă adăugăm la plecări și demisia lui Vlad Caba, după 7 ani de mandat, putem trage concluzia că Odorheiul se schimbă radical în această vară. Așteptăm încă numele noului antrenor,

Odorheiul în schimbare? Peric la Dunărea Călărași. Zvonuri despre plecarea lui Szasz…

Nici nu s-a încheiat, actuala ediție a Ligii Naționale masculine de handbal și au și început mișcările de trupe. HC Odorhei, rămasă fără antrenorul Vlad Caba după eșecul din play-off in fața Constanței, l-a pierdut Josp Peric, unul din cei mai buni oameni din acest sezon ai harghitenilor. Zvonurile vorbesc și despre iminenta migrare spre

Gyor – Vardar 31-30. Echipa maghiară câștigă dramatic EHF Champions League, după prelungiri

Echipa maghiară Gyori Audi ETO KC a câştigat dramatic trofeul Ligii Campionilor la handbal feminin, duminică seara, după ce a învins formaţia macedoneană Vardar Skopje cu scorul de 31-30 (15-12, 26-26), după prelungiri, în finala desfăşurată în Papp Laszlo Sportarena din Budapesta.În finala mică, CSM Bucureşti a învins-o pe Buducnost Podgorica cu scorul de 26-20

Semifinale Final Four, EHF Champions League (f): Buducnost -Gyor 20-26/ Vardar -CSM Bucuresti 38-33. Oana Manea: ”Este destul de usturătoare şi de dureroasă înfrângerea!”

Ne-am pus baza pe apărare. Au fost numai greşelile noastre care ne-au tras în jos. Nu pot spune decât că m-am simţit foarte bine, am avut emoţii. De când am văzut începutul meciului, am văzut că am fost ezitante. Este destul de usturătoare şi de dureroasă înfrângerea. Nici nu mai puteam să mă uit pe

Barcelona și PSG în Final Four

Barcelona – Kiel 23-18. Avand de recuperat două goluri din tur, catalanii le-au dat o lecţie nemţilor de la Kiel. Portarul catalanilor, Perez de Vargas, a jucat cu un deget rupt, dar asta nu l-a împiedicat să stabilească un nou record pentru faza sferturilor de finală: a apărat mai mult de jumătate dintre şuturile adversarilor şi