ziar de sport

RSS Feed

12/12/2018

Poveștile fotbalului. Fotbalul total. Olanda 74 versus Olanda 78

Buenos Aires. 25 iunie 1978. Estadio Monumental. 71 483 spectatori. Finala Cupei Mondiale: Argentina -Olanda. Minutul 90. Prelungirile se apropie. E încă 1-1! Au deschis scorul argentinienii, prin Kempes, în minutul 37. Apoi, olandezii s-au urcat pe ei. Nanninga, cel care i-a luat locul lui Rep, a egalat în minutul 83. Acum, întregul stadion așteaptă

Fotbal
View More ››
Rugby
Handbal

Norvegia KO

Dominanța Norvegiei la nivelul EHF EURO este în pericol să se termine , după ce România le-a bătut pe nordice cu 31:23.  Handbalistele din Carpați vor intra în runda principală cu maximum patru puncte, în timp ce Norvegia va fi la zero….https://fra2018.ehf-euro.com/newsdetail/romania-on-fire-hand-norway-biggest-ever-euro-defeat/

The Queen of handball

Cristina Neagu a devenit, luni, în timpul meciului cu Germania (câștigat de România, scor 29-24), cea mai bună marcatoare all-time a Campionatului European, după ce a marcat al cincilea său gol, în partidă şi a adunat 206 în total, faţă de 205 ale deţinătoarei recordului, unguroaica Agnes Farkas.

Odorheiul respiră din nou handbal….

După ce moartea lui Verestoy Attila, la începutul lui 2018, a dus la falimentul lui HC Odorhei și a tras cortina peste ani întregi de realizări (clasări pe podium în Liga Națională, câștigarea unei trofeu european) iată că pauza a durat  doar 8 luni. Din septembrie, Szejke Sport Klub va reprezenta frumosul oraș transilvan în